RAMY PRAWNE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ
Ramy współpracy zagranicznej województwa określają następujące akty prawne:
- Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych
- UCHWAŁA NR XL/663/21 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO z dnia 27 września 2021 w sprawie uchwalenia „Priorytetów współpracy zagranicznej Województwa Podkarpackiego”
Celem współpracy międzynarodowej Samorządu Województwa Podkarpackiego jest wsparcie procesów rozwojowych regionu poprzez nawiązywanie i pogłębianie kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz realizację projektów.
KIERUNKI WSPÓŁPRACY I REGIONY PARTNERSKIE
Województwo Podkarpackie prowadzi wielokierunkową współpracę międzynarodową, która ma służyć wzrostowi gospodarczemu, podnoszeniu konkurencyjności regionu oraz poziomu życia mieszkańców, a także rozwojowi kontaktów międzyludzkich.
Najbardziej ożywiona współpraca, ze względu na bliskość geograficzną i wspólne interesy, koncentruje się na regionach przygranicznych tj. Słowacji (Kraj Preszowski) i Ukrainy (obwód lwowski, tarnopolski, iwano-frankiwski, zakarpacki). Wspólna granica i interesy o charakterze transgranicznym wpływają na stały rozwój dobrosąsiedzkich kontaktów, czego wyrazem są chociażby realizowane z partnerami ze Słowacji projekty w ramach programu Interreg Polska – Słowacja a z partnerami z Ukrainy projekty transgraniczne w ramach programu Polska – Białoruś – Ukraina, jak też projekty polskiej pomocy rozwojowej finansowane ze źródeł Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
W ramach prowadzonej współpracy Województwo Podkarpackie szczególną uwagę przywiązuje do kooperacji z regionami karpackimi, mając na względzie inicjowanie wszelkich aktywności i wspólnych działań, zmierzających do realizacji ważnych przedsięwzięć i projektów takich jak utworzenie Makroregionalnej Strategii dla regionu Karpat, czy budowa szlaku drogowego Via Carpatia.
Województwo Podkarpackie nawiązuje i rozwija również kontakty z instytucjami Unii Europejskiej poprzez działalność Przedstawicielstwa Województwa Podkarpackiego w Brukseli.
Partnerzy regionalni Województwa Podkarpackiego:
1) LISTY INTENCYJNE ORAZ POROZUMIENIA I UMOWY O WSPÓŁPRACY MIĘDZYREGIONALNEJ:
- Obwód Iwano-Frankiwski (Ukraina)
- Obwód Zakarpacki (Ukraina)
- Obwód Lwowski (Ukraina)
- Obwód Tarnopolski (Ukraina)
- Obwód Odeski (Ukraina)
- Obwód Wołyński (Ukraina)
- Kraj Preszowski (Republika Słowacka)
- Kraj Zlinski (Republika Czeska)
- Kraj Związkowy Saary (Republika Federalna Niemiec)
- Województwo Suczawa (Rumunia)
- Województwo Maramuresz (Rumunia)
- Żupania Zadarska (Chorwacja)
- Komitat Vas (Republika Węgierska)
- Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang (Chiny)
- Stan Gudżarat (Republika Indii)
2) KONTAKTY ROBOCZE:
- Kraj Koszycki (Republika Słowacka)
- Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén (Węgry)
- Styria (Austria)
- Kachetia (Gruzja)
3) UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH ZRZESZENIACH SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH I REGIONALNYCH:
- Międzynarodowe Zrzeszenie Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne „NEREUS”;
- Międzynarodowe Stowarzyszenie „EUROMONTANA”
- Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska