Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przyznał stypendia twórcze osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
STYPENDYŚCI 2021
Pani Agnieszka Ciura, artystka plastyk, utalentowana, dobrze zapowiadająca się malarka, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, stypendystka Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej w 2014 roku. Laureatka dwukrotnego I. miejsca w XXVI. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Współczesnej w nominacji konkursowej malarstwa klasycznego i tradycyjnego: synteza gatunków za pracę „Tkanina jedwabna” oraz w nominacji malarstwo metafizyczne i symbolizm za pracę „Nostalgia”, organizowanym przez Światowy Fundusz Sztuki Euroazjatyckiej w Moskwie i Pekinie w 2019 roku oraz I. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Malarzy – Portrecistów w nominacji portret rodzajowy za pracę „Pantofelki do kadryla”. Zaangażowana w realizację projektów artystycznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w latach 2017 – 2019.
Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu twórczego pt. „Obyczaj wyszyty tradycją” – projekt artystyczny propagujący rodzimą kulturę i obrzędowość wsi z wykorzystaniem rzeszowskiego stroju ludowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Artystka wykona prace malarskie i ludowe makatki, które zaprezentuje je na wystawach w Galerii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Muzeum Kresów w Lubaczowie. Projekt będzie dostępny także w mediach społecznościowych.
Pani Wioletta Fluda - Tkaczyk, artystka muzyk, pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2013 roku. Bierze udział w konkursach i festiwalach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w latach 2013-2020, m.in.: Festiwal Opera Rara Kraków, XX. Festiwal Bachowski w Świdnicy, XVIII. Międzynarodowy Przemyski Festiwal – Salezjańskie Lato. Laureatka Nagrody II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie w uznaniu zasług oraz szczególnego wkładu na rzecz uczelni w 2018 roku. Zaangażowana w realizację projektów artystycznych w ramach Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów
i Stowarzyszenia Art Music Artist.
Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu twórczego pt. „Przeworskie Koncerty Kameralne”, które odbędą się w II kwartale 2021 roku w Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo-Parkowym. Artystka z towarzyszeniem utalentowanych muzyków zaprezentuje utwory kompozytorów, między innymi: Adama Świerzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Astora Piazzolli i Benn`a Goodmana.
Pani Gabriela Janusz - Zięba, wokalistka jazzowa i estradowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z trójmiejskim „NoSaints” jako solistka oraz autorka tekstów i muzyki, nagranej na płycie pt. „Jestem”. Koncertuje z muzykami jazzowymi na festiwalach w kraju, m.in.: Jazz Jantar, Ladies` Jazz Festiwal, Festiwal Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach, Mozartiana. Artystka ma na swoim koncie wydaną debiutancką płytę z muzyką autorską pt. „Chwile, które znasz”. Laureatka I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia”, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanej najwybitniejszym młodym polskim twórcom w 2013 roku, uhonorowana Fryderykiem 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku za płytę Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra”.
Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu twórczego pt. „Gaba Janusz Podkarpackie kolędy” – stworzenie nowych aranżacji do tekstów pieśni bożonarodzeniowych odnalezionych na wiejskim zapiecku. Nowe brzmienia na kwartet smyczkowy, fortepian i wokal będą promowane w mediach społecznościowych.