Ignacy Łukasiewicz jest postacią wielką i znaną, ale być może jeszcze nie wystarczająco docenianą – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas otwarcia sympozjum naukowego poświęconemu temu wielkiemu wynalazcy, które odbyło się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Konferencja była jedną z wielu form upamiętnienia tej wybitnej postaci w przeddzień jego dwusetnych urodzin. Swoją obecnością zaszczycił je wicepremier Piotr Gliński.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Kolegiackiej Świętej Trójcy w Krośnie. Samorząd województwa reprezentował przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. Następnie uczestnicy przemaszerowali spod bazyliki pod pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, gdzie kontynuowano uroczystości. W tym miejscu głos zabrali wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, a także poseł Piotr Babinetz.
To wielka duma, że możemy obchodzić rok 2022 jako rok Ignacego Łukasiewicza. Wielkiego polskiego wynalazcy, przedsiębiorcy, ale także społecznika, filantropa i patrioty. Dla świata i Polski jest przede wszystkim innowatorem. Jest to postać bardzo ważna dla polskiego dziedzictwa i kultury - mówił minister Piotr Gliński.
W uroczystościach wzięli udział również poseł Adam Śnieżek, marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, prezydent miasta Krosno Piotr Przytocki, radna województwa Joanna Bril, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, przewodniczący rady miasta Krosna Zbigniew Kubit oraz lokalni samorządowcy.
Obchody kontynuowano w Zręcinie, gdzie znajduje się grób wynalazcy. Po złożeniu kwiatów na cmentarzu samorządowcy przejechali do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - Pomnik Historii w Bóbrce. Tam odbyła się konferencja prasowa oraz sympozjum naukowe „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność”.
Inaugurujemy Rok Ignacego Łukasiewicza w przeddzień 200. rocznicy jego urodzin. Była to piękna postać uosabiająca w sobie zarówno prace pozytywistyczną, jak i dusze romantyka. Znamy go przede wszystkim jako wynalazcę i innowatora. Ale była to tez postać związana bardzo mocno z Polską. Był patriotą i ponosił za to wielkie koszty. Ignacy Łukasiewicz jest bardzo ważny dla dziedzictwa i kultury polskiej, a w szczególności regionalnej - podkarpackiej– mówił wicepremier Piotr Gliński
Myślę że Ignacy Łukasiewicz swoją aktywnością i działalnością w wielu obszarach mógłby podzielić między wiele postaci i życiorysów. A wszystkie jego dokonania przypisywane są jednej osobie, jako wynalazcy, innowatora, twórcy, wielkiego patrioty. Przygotowaliśmy w tym roku wiele wydarzeń i uroczystości związanych z Ignacym Łukasiewiczem. Chcemy pokazać światu, ze mamy takiego wynalazcę, takiego geniusza. – mówił marszałek Władysław Ortyl.
W trakcie sympozjum wygłoszono pięć referatów. „W drodze ku wielkości. Młodość Ignacego Łukasiewicza” to tytuł wystąpienia prof. Pawła Graty z Uniwersytetu Rzeszowskiego. O Ignacym Łukasiewiczu z perspektywy Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum mówiła dr Agnieszka Rzepiela. O epokowym wynalazku Łukasiewicza czyli o lampie naftowej opowiadał Krzysztof Gierlach z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, natomiast prof. Piotr Franaszek wygłosił referat nt. "Ignacy Łukasiewicz jako przemysłowiec naftowy”. Niejako podsumowaniem konferencji było wystąpienie dyr. muzeum Barbary Olejarz „Dziedzictwo Ignacego Łukasicza". Oficjalna inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na Podkarpaciu nastąpi 19 marca w Gawłuszowicach w powiecie mieleckim.
Ignacy Łukasiewicz, który był wynalazcą i filantropem, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, ostatnich 15 lat swojego życia spędził w Chorkówce k. Zręcina. Razem ze swoim wspólnikiem Karolem Klobassą, ufundował kościół w Zręcinie.
Autor tekstu: Anna Magda
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Mateusz Romankiewicz
Biuro Prasowe UMWP