Wmurowano kamień węgielny pod integracyjne przedszkole i żłobek w technologii pasywnej. W Stalowej Woli powstanie nowoczesny obiekt, w którym swoje miejsce znajdzie prawie 300 dzieci. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wziął marszałek Władysław Ortyl, który nie ukrywał zadowolenia z tego faktu:
Cieszy mnie, że tak nowoczesny obiekt, który będzie służył prawie trzystu dzieciom powstaje właśnie w Stalowej Woli. To niewątpliwie świadczy o tym, że miasto się rozwija, że jest zapotrzebowanie na przedszkola i żłobki, które będą się opiekować maluchami, gdy ich rodzice pójdą do pracy. Dla mnie ważne jest to, że mogliśmy dofinansować ten projekt z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cieszę się, że te środki pracują i mogą finansować inwestycje ważne dla mieszkańców Podkarpacia – powiedział marszałek.
Nowy obiekt, który zostanie zlokalizowany przy ul. Komisji Edukacji Narodowej
w Stalowej Woli, będzie liczył dwie kondygnacje nadziemne oraz częściowo jedną podziemną. Na parterze zostanie ulokowanych pięć oddziałów przedszkolnych, duża sala wielofunkcyjna o powierzchni ok 150 m2, kuchnia, która będzie obsługiwała cały obiekt, pomieszczenia techniczne, sala polisensoryczna oraz gabinet rehabilitanta. Z kolei na piętrze znajdzie się pięć oddziałów żłobkowych, a także administracja, pralnia, gabinet pielęgniarki, logopedy, psychologa i pedagoga.
Każdy z oddziałów będzie miał swoją sypialnię przynależną do jednej sali. W budynku będzie także niewielki basen o wymiarach 12,5×6 m. W nowo wybudowanym żłobko-przedszkolu swoje miejsce znajdzie aż 195 dzieci – 100 w pięciu oddziałach przedszkolnych, natomiast do żłobka przyjętych zostanie 95 maluchów. Obiekt w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Zainstalowane w obiekcie odnawialne źródła energii, w tym instalacja fotowoltaiczna będą pokrywać ok. 46% zapotrzebowania na energię końcową. W budynku zostanie zastosowana także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a także zamontowana pompa ciepła. Zainstalowane zostaną urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przy budynku powstanie także punkt ładowania pojazdów elektrycznych.
Projekt będzie współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość wyniesie prawie 18 mln złotych, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 8 mln złotych. Pierwsze dzieci zawitają w przedszkolu już w 2023 roku.
Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli mówił o zaletach nowego obiektu:
Nowy obiekt wyznacza zupełnie nowe standardy, nie tylko w Stalowej Woli, ale i całym regionie tego, jak powinno się patrzeć na nowoczesne formy wychowania i opieki, szczególnie realizując zadania związane z dostępnością, integracją, objęciem szczególną opieką dzieci z dysfunkcjami. Będzie on odpowiadał na potrzeby rodziców, ale również będzie gwarantował bezpieczeństwo i dobre warunki funkcjonowania przedszkolaków i najmłodszych maluchów – powiedział.
Pasywne przedszkole i żłobek będą pełniły zarówno funkcje podstawowe, związane ze świadczeniem usług przedszkolnych i żłobkowych, ale także funkcje demonstracyjne. Po zakończeniu projektu budynek będzie pierwszym obiektem użyteczności publicznej na obszarze miasta i powiatu wykonanym w technologii budownictwa pasywnego. Z tego względu przewidziana będzie możliwość prezentacji efektów projektu, odwiedzin i oprowadzenia po budynku osób bądź przedstawicieli podmiotów zainteresowanych realizacją inwestycji w technologii pasywnej. Dzięki temu projekt stanie się narzędziem podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Fot.: UMSW